İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Hosting, hazırladığınız web sitesini yüklemek için gerekli olan alandır. Yani nasıl bilgisayar da hard disk var ve biz bilgilerimizi oraya atıyorsak hosting de web sitesi için bir nevi hard disktir. Hosting bilgisayardan daha güçlü sunucular tarafından meydana gelmektedirler. Bu sayede hem daha çok bilgiyi depolayabilmekte, hem de daha hızlı çalışmaktadırlar.

Hosting sistemi 7/24 her zaman çalışır durumdadırlar, gece saatlerinde bile internette gezinebiliyorsak bu hosting sayesinde olmaktadır. Hosting hizmeti belli ücretler karşılığında ve belirli sürelerde kiralanabilmektedir. Günümüzde yerli ve yabancı hosting şirketleri mevcuttur. Yalnız yabancı şirketlerin özellikleri türk şirketlere göre daha ağır basmaktadır.

Peki hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz, bu konu hakkında size önemli tüyolar vereceğiz. Öncelikle hosting hızı bizim için en önemli etken olacaktır. Çünkü ne kadar hızlı bir hostinge sahipsek internet sitemizde dolaşan kişiler o derecede memnun olacaklardır. Eğer hosting hızı yavaş olursa internet sayfalarının açılma süreleri de aynı doğrultuda olacaktır.

Alan boyutu, buda bizim için önemli bir kriterdir. Çünkü web sitemizin içeriğinin ne kadar kapsamlı olacağı hosting alanının boyutuna bağlıdır. Ayrıca bu alan ne kadar büyürse fiyatta doğru orantılı olarak büyür. Hosting seçerken önce web sitesinin nasıl olacağının planlamak sizin için daha yararlı olacaktır. Eğer siteniz fazla mail alacaksa da bu alanın büyük seçilmesi gerekir.

Server desteği, ne kadar yüksekse bizim için o kadar önemlidir. Çünkü kullandığımız program ve veri tabanının desteklenmesi gerekir, aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Web siteleri tanıtımın yanında sunduğu bazı hizmetler ile (başvuru formu, talep formu, kredi kartı satış) server desteğinin uyumlu olması gerekmektedir.
Yukarıda saydığımız özellikler bizim için en önemlileridir. Bunların dışında seçmemiz gereken bazı kriterler daha vardır. Ama yukarıda anlatılanlar kadar önemli değillerdir. Kısaca özetlersek bir ev yapmak istiyoruz ve arsaya ihtiyacımız var, işte web sitesi kurmak için de bizim için arsa görevi görecek hostinge ihtiyacımız vardır.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir